Hudební festival Talichův Beroun začíná

Typ: náš tip
Talichův BerounNa přední interprety pěveckého i instrumentálního oboru, komorní tělesa a sbory, na světovou premiéru skladby, ale také na širokospektrální dramaturgii či program akcentující výročí a dílo Wolfganga Amadea Mozarta láká Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun 2016, který již tuto sobotu vstupuje do svého 34. ročníku. Více na: http://www.mesto-beroun.cz/obcan/kultura/talichuv-beroun-1

Festival s dlouholetou tradicí, jenž je považován za erbovní kulturně-společenskou událost města Berouna, se uskuteční mezi 1. říjnem a 8. listopadem a letos přinese také několik novinek. Vedle koncertního programu vsází i na mimohudební akce ve snaze, aby si v kulturní nabídce našel každý to své. Ústředním dějištěm se tak kromě Kulturního domu Plzeňka stane rovněž řada dalších míst veřejného prostoru města.
Letošní koncertní nabídka poprvé obohacena o prolog festivalu čítá hned sedm koncertů, na nichž vystoupí hudební profesionálové zvučných jmen i nadaní umělci mladé generace z Česka i zahraničí. O vysokou uměleckou úroveň a unikátnost každého z večerů se postarají letošní protagonisté, kterými jsou elitní pěvkyně Jana Hrochová s Kateřinou Kněžíkovou, interpretky staré hudby Gabriela Eibenová s Danielou Čermákovou se souborem Ensemble Inégal, energičtí popularizátoři klasické hudby Prague Cello Quartet či vynikající instrumentalisté Tomáš Jamník, Václav Vonášek a Michal Šupák, kteří zahrají v doprovodu Akademie komorní hudby, nebo klavírní virtuóz Karel Košárek s Martinů Voices Lukáše Vasilka. Festival pak uzavře dvojice svěžích těles Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy – jeho Symfonický orchestr a Collegium Instrumentale za účasti mladých ambiciózních sólistů.
Doprovodný program 34. ročníku se dá vskutku označit za pestrý a bohatý. Kromě tradičních událostí, jako je například Pietní akt u hrobu Václava Talicha, přichází festival s novým konceptem pod názvem „Výtvarný Talichův Beroun“. Jak je patrné již z titulu, rušno bude také v berounských galeriích či muzeích, kde se v období konání festivalu uskuteční množství výstav napříč výtvarnými obory. Po vzoru minulých let organizátoři myslí rovněž na hudební vzdělávání studentů základních a středních škol, pro něž jsou opět připraveny besedy s účinkujícími umělci, workshopy a účast na vybraných koncertech, ale také třeba výlety do České filharmonie.
„Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun je velkým svátkem hudby, kterým Beroun žije každý rok stále intenzivněji. Je tomu tak i proto, že vedle jeho kulturního rozměru má také stále zřetelnější svůj rozměr společenský a rok od roku se těší výraznějším ohlasům. Mimo skvělé dramaturgie k tomu přispěly také vskutku reprezentační prostory nově zrekonstruované Plzeňky. Tyto skutečnosti do festivalového hlediště přivádějí stále více posluchačů, nejen těch tradičních – poučených a tím i náročných, ale také těch nových, a co je zvláště potěšitelné, zejména mladých lidí,“ pochvaluje si starosta města a předseda festivalového výboru Ivan Kůs.
První tóny letošního ročníku rozezní 1. října v berounském kostele sv. Jakuba přední mezzosopranistka Jana Hrochová během prologu festivalu v podobě varhanního koncertu. Společně s doprovázejícím Lukášem Petřvalským, jenž je autorem jedné z prováděných varhanních improvizací, v prostředí kostela vykouzlí tklivou duchovní atmosféru. Tento koncert zároveň zakládá novou tradici uvádění chrámové hudby v programu festivalu.

obcan/kultura/talichuv-beroun-1

Vytvořeno: 30. 9. 2016