Goslar v Německu

GoslarHistorie malebného města Goslar sahá až do 10. století. Goslar byl založen již v roce 922. O necelé půl století později byly v okolí objeveny rudy. Bylo to především stříbro, které uhranulo středověké německé císaře, ti tu proto zřídili císařskou pevnost a už v roce 1131 je Goslar připomínám jako město. Leží při úpatí pohoří Harz a jeho střed má téměř kruhovitý půdorys. Přímo v centru na náměstí Markts najdete překrásnou renesanční kašnu, skutečnou ozdobou náměstí je pozdně gotický dům Kaiserworth či radnice. Město bylo nazýváno Římem severu.. I nyní je velice působivý například pohled z císařského paláce, rozhodně byste si neměli nechat ujít ani procházku malebnými zákoutími města a úzkými uličkami. Historické centrum města, stejně tak i rudný důl na úpatí hory Rammelsberg je zapsán v seznamu památek UNESCO. Tamní tunely a zařízení sloužily více než 100 let nepřetržitě k těžbě. Mnohé o těžbě se můžete dozvědět ve zdejším Hornickém muzeum. Partnerství s Goslarem sahá až do 60. let 20. století
Tři zlaté cedulky visí na zdi v prvním patře berounské radnice a připomínají to, že Beroun má v Evropě oficiálně tři partnerská města. Německý Goslar, polský Brzegholandský Rijsvijk.
Právě s prvně jmenovaným městem Beroun uzavřel partnerskou smlouvu před více jak dvaceti lety – v září 1991. Ve skutečnosti ale spolupráce mezi Berounem a Goslarem začala již v šedesátých letech. „Kontakty se západním Německem ale byly po roce 1968 nežádoucí, nicméně osobní vazby se nepodařilo přetrhat. A tak po roce 1989 se znovu navázaly i kontakty oficiální,“ vzpomíná vedoucí městské galerie Jana Forejtová. Následně byla podepsána i listina o partnerství. Spolupráce obou radnic se v průběhu let rozšířila nejen na přátelství různých institucí podobného zaměření, ale i na přátelství jednotlivých občanů a jejich rodin.

Brzeg v Polsku

BrzegMěsto Brzeg se nachází v Opolském vojvodství a žije zde přes 37 tisíc obyvatel. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1234. Nejvýznamnější pamětihodností je renesanční Hrad slezských Piastů s klenbovým nádvořím a tříposchoďovým ochozem. Pozornost budí taky gotická kaple sv. Hedviky s rokokovým vybavením interiéru. Trojkřídlý zámek na velkém čtyřbokém půdorysu s nádvořím, nyní slouží jako muzeum Piastovců. Ve sbírkách jsou shromážděny hrobky legnických a brzeských knížat a úplně zachovalý středověký lovecký luk z 14. století. Partnerství s polským Brzegem je nejmladší, smlouva o partnerství byla podepsána 21. května 2002. Také Brzeg má k Berounu v mnohém blízko, a to nejen proto, že je téměř stejně starý jako Beroun. První zmínka o osadě ležící na břehu Odry totiž pochází z roku 1234, ta o Berounu přišla o jednatřicet let později.

Rijswijk v Holandsku

RijswijkPravda je, že Rijswijk se příliš mnoha historickými budovami pochlubit nemůže. A to i přesto, že je to město s dlouhou historií. První obyvatelé se tu usadili zhruba 3800 let před naším letopočtem. A první písemná zmínka pochází už z roku 1083. Rijswijk je tedy starší než nedaleký Haag. V letech 1150 a 1200 zde byla zahájena výstavba románského kostelíku zasvěcenému svatému Bonifáci.
Rijswijk je město vysokých mrakodrapů, ale také zeleně a sportu. Můžete si tu zahrát fotbal, tenis, bridge, squash, baseball, golf a mnoho dalšího. Můžete se tu potápět, věnovat se horolezectví. Oficiálně je ovšem nejstarším berounským partnerským městem Rijswijk, malebné město ležící v těsném sousedství Den Haagu. Oficiální kontakty byly navázány ještě před listopadovými událostmi roku 1989. Partnerskou smlouvu představitelé obou historických měst podepsali na podzim roku 1989. Dlouhodobé kontakty lze vystopovat v mnoha aktivitách umělců, sportovců, institucí i jednotlivých občanů.