Informace k situaci v MŠ Vrchlického

Rada města Beroun se na svém zasedání ve středu 10. června zabývala řešením situace v MŠ Vrchlického, kde končí šestiletý mandát současné ředitelce a na tuto pozici nebyl vybrán nový kandidát. Pro rodiče, a především pro děti se v rámci běžného provozu školky nic nemění. Do 30. června 2020 povede MŠ stávající paní ředitelka, od 1. července v souladu se zákonem převezme vedení statutární zástupce MŠ (zástupkyně ředitelky MŠ).

Při rozhodování o výběru nové ředitelky MŠ Vrchlického postupovala Rada města v souladu se školským zákonem a vyhláškou o konkurzních řízeních. Na místo ředitelky se přihlásili dva uchazeči včetně současné ředitelky. Rada města se však v rámci své kompetence rozhodla nejmenovat žádného z kandidátů, přestože konkurzní komise vyhodnotila obě uchazečky jako vhodné a doporučila po velmi těsném výsledku hlasování na tento post Hanu Hrabákovou. Radní při svém rozhodování mohou využívat i jiné informace. V písemných materiálech, které jsou uloženy na městském úřadu, jsou mimo jiné závěry inspekčních zpráv, kdy zhruba v polovině kontrolovaných položek bylo zjištěno pochybení.  Na problémy chodu školky poukazovalo opakovaně i mnoho rodičů. Řadu z jejich stížností má město podloženu písemně včetně těch, které lze klasifikovat jako závažné.

Radní proto zvažovali, zda vyhlásit nové konkurzní řízení, nebo se přiklonit k možnosti sloučení MŠ Vrchlického s MŠ Pod Homolkou. Cílem změn v MŠ Vrchlického je dále nastavení podmínek pro rozvoj pedagogických zaměstnanců, zapojení se do nabízených programů, které povedou ke zkvalitnění předškolního vzdělávání nejen všeobecně, ale zejména v oblasti inkluze a rovných příležitostí.

Stěžejním důvodem sloučení právě s MŠ Pod Homolkou je skutečnost, že se jedná o poslední velkou školku v Berouně bez detašovaného pracoviště. Stejným způsobem se v Berouně v minulosti řešilo například sloučení MŠ na Zavadilce s MŠ Sluníčko, detašované pracoviště v Komunitním centru má i MŠ Drašarova. Plánovaná školka Pod Máchovnou by se v budoucnu spojila s MŠ Tovární. Není to nijak ojedinělý krok, v některých městech srovnatelných s Berounem je pod jedním vedením spojených dokonce několik školek.

Vytvořeno: 10. 6. 2020
Poslední aktualizace: 10. 6. 2020 18:35