Integrace městské autobusové dopravy se má stát v létě realitou

Po několika letech příprav se začlenění MHD do Integrované dopravy Středočeského kraje stává realitou. Termín tohoto spojení se prodloužil i kvůli rekonstrukci Plzeňské ulice, nyní už ale nastává poslední fáze příprav.
Změny v městské hromadné dopravě

Cestující MHD v Berouně tak čeká významná změna. Dosavadní linky A, B, C a H nahradí linky, které budou součástí integrovaného dopravního systému a budou podle jejich standardu označené.

Linka A (Králův Dvůr, Popovice – Beroun, Třída Míru – Nemocnice, areál)

Konkrétně linku A kompletně nahradí linka 425, některé spoje neskončí v nemocnici, ale budou pokračovat směr Hostím a Mořina.

Linka B (Králův Dvůr – Beroun – Nižbor – Žloukovice)

Část trasy linky B nahradí linka 380, která ale nebude pokračovat na Nižbor, pojede z Berouna dále na Prahu. Nový spoj z Berouna směr Nižbor a Žloukovice zajistí linky 631 a 349.

LINKA C (Beroun, Zdejcina – Beroun, Jarov)

V rámci integrované dopravy bude na Zdejcinu zajíždět linka 633, na Jarov pak linka 630.

LINKA H (Beroun, Hostim – Beroun, autobusové nádraží)

Na této trase bude jezdit spoj 425, nebude však zajíždět na autobusové nádraží.

Tyto změny byly provedeny s ohledem na maximální využití autobusových spojů a s využitím sumáře přepravovaných osob. Trasy nově připravovaných linek si můžete názorně prohlédnout na přiloženém obrázku ve fotogalerii.

Vrcholí přípravy před zahájením

Přípravy na změnu v současné chvíli vrcholí, dodělávají se jízdní řády tak, aby integrovaná doprava mohla být spuštěna v letních měsících letošního roku. S jednotlivými jízdními řády se můžete seznámit v přílohách, ale upozorňujeme, že se nejedná o jejich definitivní podobu. Řády mohou ještě doznat změny s ohledem na připomínky starostů okolních obcí a s na vytíženost jednotlivých linek.

Usnadnění cestování

Lidem integrace usnadní cestování. V rámci celého Středočeského kraje a Prahy budou moci jezdit na jediný lístek, využívat budou moci tzv. lítačku. Integrace dopravy zajistí mimo jiné navýšení jednotlivých spojů do okrajových částí města, jako je například Hostím. Posílí se i spoje na Prahu.

Ceny jízdného budou sjednoceny s Integrovanou dopravou Středočeského kraje, zástupci radnice ale požadují, aby pro Beroun a sousední Králův Dvůr nadále platil jednotný tarif a obě města tak byla v jediném pásmu. Slevy pro žáky a důchodce budou platit v rámci integrované dopravy Středočeského kraje. Další podrobné informace přineseme v následujících článcích!

Nové zastávky v Berouně

Další krok čeká vedení Berouna v následujících letech, kdy na integrovanou dopravu naváže nová městská hromadná doprava. Spolu s ní vzniknou i zastávky, které je potřeba vytvořit v nově zastavených lokalitách města. Jedná se například o lokality nad Velkým sídlištěm nebo na Homolce. O tomto záměru zástupci města nyní vyjednávají se společností Arriva, která autobusovou dopravu zajišťuje.

Vytvořeno: 11. 3. 2020
Poslední aktualizace: 12. 3. 2020 08:19