Na Husově náměstí zazní svatováclavský chorál a Má vlast

Má vlastKoncem tohoto týdne vyvrcholí národní oslavy pořádané u příležitosti výročí 1100 let od zavraždění kněžny Ludmily na Tetíně v roce 921. Město Beroun uctí památku této významné postavy českých dějin open air koncertem Má vlast v podání Českého symfonického orchestru pod taktovkou Jana Talicha.

Ten je potomkem věhlasného dirigenta Václava Talicha, na jehož počest se od roku 1983 koná vždy na podzim stejnojmenný hudební festival. Záštitu nad tímto koncertem převzala středočeská hejtmanka Petra Pecková.

„Chtěli jsme pro tento slavnostní okamžik vybrat něco vznešeného, starého a ryze českého. Na úvod koncertu proto členové našeho berounského chrámového sboru kostela sv. Jakuba zazpívají svatováclavský chorál ve staročeštině.  Následovat bude neméně vznešený poklad naší české kultury – Smetanův cyklus symfonických básní, z něhož kromě nejznámější Vltavy zazní ještě Vyšehrad a Šárka,“ uvedla berounská starostka Soňa Chalupová.

Vstup na koncert, který začne ve 20:00, je zdarma. Na náměstí bude pro návštěvníky přichystána možnost drobného občerstvení, které zpříjemní zážitek z jedinečného hudebního díla české klasické hudby.

Program národních oslav

Koncertní večer v Berouně bude prologem k následující sobotě 18. září, kdy se na Tetíně uskuteční Národní svatoludmilská pouť za účasti papežského legáta. Program víkendových oslav najdete v příloze společně s tiskovou zprávou vydanou k tomuto výročí Spolkem Ludmila 1100 let.

Doprava v pátek 17. září

V souvislosti s koncertem dojde v Berouně k dopravním omezením. Na Husově náměstí nebude možné v pátek 17. září od 14:00 až do půlnoci parkovat a vozidlům nebude umožněn ani vjezd. Parkoviště Boškův statek a Na Příkopě budou vyhrazena pouze pro pozvané významné hosty s parkovací kartou.

Návštěvníci koncertu mohou pro parkování zdarma využít obou parkovišť P+R u vlakového nádraží nebo plochu na bývalém autobusovém nádraží. Placené parkování je možné v parkovacím domě U Černého koně nebo na dalších parkovištích v okolí náměstí.

Vytvořeno: 15. 9. 2021
Poslední aktualizace: 16. 9. 2021 09:43