Po Berouně na elektrokole? Proč ne, stačí si jej půjčit z dobíjecího stojanu

Ve středu 29. července v 10:00 jsme spustili na Husově náměstí v Berouně historicky první stanicový projekt sdílených elektrokol v České republice. Projekt vznikl pod záštitou Nadace Tipsport, která navíc hradí všem zájemcům o rychlé a bezproblémové přesuny po Berouně a blízkém okolí prvních patnáct minut výpůjčky a je zároveň partnerem sdílených kol nextbike po celé zemi. Provozovatelem sdílených elektrokol je společnost Nextbike Czech Republic, město se do projektu zapojilo vyčleněním pozemků pro jednotlivé stanice. Těch ve městě najdete celkem 10, další stanice jsou umístěny v Králově Dvoře, Tetíně a Hýskově. Celkem budou mít zájemci k dispozici 100 elektrokol.

„Přetížená automobilová doprava v Berouně je jedním z největších problémů, se kterými se dlouhodobě potýkáme. Snažíme se neustále hledat možnosti, jak situaci zlepšit. Ať už chystaným zákazem vjezdu tranzitní dopravě nebo výstavbou obchvatu města. Snažíme se hledat ale i vhodné alternativy a jednou z nich jsou právě sdílená elektrokola,“ uvedla starostka Soňa Chalupová.

Projekt na Berounsku je svým způsobem jedinečný. „Jedná se totiž o první stanicový projekt v České republice, který vznikl díky podoře Nadace Tipsport. Ta hradí navíc prvních 15 minut jízdy, a to až do roku 2024. Téměř po celém území Berouna se lze přepravit do 15 minut,“ řekl místostarosta Dušan Tomčo. Ten zároveň vyzval občany, aby si jízdu na elektrokole vyzkoušeli. „Elektrokolo se chová úplně stejně jako standardní mechanické kolo s třístupňovou přehazovačkou s tím rozdílem, že do 25 km/h uživateli pomáhá. To znamená, že provoz e-kol není vůbec složitý, stačí si jen jízdu užít,“ dodal Dušan Tomčo.

Jak si mohu kolo půjčit?

Není to opravdu nic složitého … nejdříve si stáhnete aplikaci nextbike do svého mobilu a účet aktivujete verifikací platební karty. Na jeden účet si můžete zapůjčit až 4 kola. V aplikaci zvolíte možnost "Půjčit kolo" a naskenujte QR kód na kole. Kolo se automaticky otevře a vy můžete vyrazit na cestu. Pokud nemáte chytrý telefon, stačí registrace a aktivace účtu na uvedeném webu a ve chvíli, kdy budete u kola, stačí jen zavolat na zákaznickou linku, která si spojí vaše telefonní číslo s vaším nextbike účtem a kolo vám odemkne na dálku. Kolo vrátíte do některého z dobíjecích stojanů Nextbike Czech Republic a stáhnete páčku nad zadním kolem směrem dolů. Tím se výpůjčka automaticky ukončí.

Kolik zaplatím?

Nadace Tipsport hradí prvních 15 minut jízdy, takže si užijete první čtvrthodinu zdarma. Každých dalších 30 minut je účtováno částkou 30 Kč. Za denní výpůjčku zaplatíte 300 Kč. Navíc zájemci mohou využít cenově výhodné měsíční a roční tarify. Měsíční vyjde na 390 Kč, roční pak na 1900 Kč. Díky tomuto měsíčnímu či ročnímu tarifu získávají jeho držitelé extra 30 minut na každou jízdu, v praxi tedy nebudou mít při každé jízdě zdarma prvních 15 minut, ale rovnou 45 minut.

Zákaznický servis

Pokud si nebudete jistí správným postupem výpůjčky, nebo máte další otázky k provozu elektrokol, můžete využít zákaznickou infolinku společnosti Nextbike Czech Republic: tel. 581 652 047 (9:00 – 17:00).

Kde se nacházejí nabíjecí stanice?

V Berouně je najdete na těchto místech: nemocnice, autobusové a vlakové nádraží, ul. Talichova (nad Gymnáziem J. Barranda), ul. Štulovna (u objektu Verona), ul. Na Příkopě (za Pražskou bránou), ul. Jungmannova (u Městské hory), ul. Plzeňská (u obchodní zóny), ul. Mládeže (U křižovatky s ul. Jesenská), ul. Karla Čapka (naproti koupališti). Poslední dobíjecí stanice v ul. Drašarova zatím není kvůli společnosti ČEZ v provozu, čeká se na připojení k elektrické síti.

Zajímají vás další informace? Najdete je na stránkách provozovatele sdílených elektrokol ZDE

Vytvořeno: 29. 7. 2020
Poslední aktualizace: 29. 7. 2020 13:33