Při honbě za senzací lidé často komplikují záchranářům práci

Vedení města Beroun se rozhodlo reagovat na nehodu, která se stala ve čtvrtek 17. října v České ulici. Došlo zde ke kolizi popelářského vozu a chodkyně, která byla vážně zraněná. Na místě zasahovaly jednotky integrovaného záchranného systému a bylo potřeba učinit několik zásadních opatření, například uzavřít Českou ulici a připravit na Husově náměstí místo pro vrtulník, který následně provedl transport zraněné ženy do nemocnice.

Po událostech a zkušenostech z tohoto smutného případu chceme apelovat na širokou veřejnost. Jak se totiž opět ukázalo, lidská zvědavost a bezohlednost je nejen nepatřičná, ale navíc ztěžuje práci záchranářům, hasičům a policistům.

Problémy se projevily například při řízení dopravy, kterou si při nehodě vzala na starost městská policie. Dopravu z Husova náměstí odkláněla přes Palackého ulici, Česká byla uzavřená. Jak ale v podobných případech bývá bohužel zvykem, řidiči se nevěnují řízení a sledují dění u nehody. Tím ale komplikují další dopravu a navíc mohou další nehodu zapříčinit. V takových chvílích je potřeba soustředit se na pokyny policie a předcházet tak zbytečným zácpám.

Další problémy při práci jednotek IZS představují lidé, kteří se snaží dostat co nejblíže k nehodě, dokonce si pořizují snímky nebo videa. Záchranáři i řidiči záchranných vozidel tak mají díky nim ztíženou práci a musí se soustředit i na přihlížející dav.

Jak ukázala zkušenost ze čtvrteční nehody, lidé často riskují zranění. Například při vzletu helikoptéry stojí v její blízkosti a neuvědomují, že odmrštěný kámen nebo jakýkoli předmět může vylétnout a způsobit zranění.

Celý případ vyvolal na sociálních sítích velkou diskuzi. K nehodě se nebudeme vyjadřovat, to je předmětem policejního šetření. Nicméně se ukázalo, že mnoho lidí neví, jak se v centru Berouna, především na náměstí pohybovat. Husovo náměstí není ani pěší, ani obytnou zónou. Pěší zóny jsou pouze ulice Pivovarská, Slapská, Biřická a Palackého. Na Husově náměstí se proto chodci musí pohybovat po chodnících. Protože zde v dosahu 50 metrů není přechod pro chodce, mohou přejít vozovku v jakémkoli místě náměstí, ale nemají přednost před vozidly, jak se někteří mylně domnívají. Chodec musí dodržovat běžná bezpečnostní opatření, tedy žádná sluchátka v uších či sledování mobilního telefonu. Také je potřeba být více ostražití při přecházení mezi zaparkovanými vozidly. Zhoršenou viditelnost má jak chodec, tak řidič projíždějícího vozidla.

Doufejme, že tato smutná událost, která se stala v České ulici, bude jen výjimkou. Nezapomínejme, obezřetnost je na místě, především v dnešní době. V době silných aut a husté dopravy.

Vytvořeno: 21. 10. 2019
Poslední aktualizace: 21. 10. 2019 13:53