Ptáte se: Bude se letos bourat most přes Berounku?

Ptáte se: Bude se letos bourat most přes Berounku? 1Na veřejnosti se v posledních dnech objevily informace o tom, že se v letošním roce zbourá hlavní silniční most TGM přes Berounku. Kde je pravda a co jsou fámy? Přinášíme odpovědi na vaše dotazy.

Jak jsme již v minulosti informovali, most, který je v majetku Středočeského kraje, je ve špatném technickém stavu a plánuje se jeho rekonstrukce. Středočeský kraj v současnosti nechává zpracovat projektovou dokumentaci, následovat bude vyřízení stavebního povolení, jehož součástí bude i řešení objízdných tras. Středočeský kraj musí zajistit také finanční prostředky na takto zásadní rekonstrukci celého mostu. Rozhodně tedy stavební práce rozhodně nejsou plánované na letošní rok, ale pro následující období cca 3-5 let. Přesný termín zatím není znám.

Před samotným zahájením rekonstrukce mostu je potřeba vyřešit zásadní otázku, a to náhradní přemostění Berounky. „Ve hře je dočasný most přes řeku v blízkosti železničního mostu. My se však se starostkou snažíme na nejvyšších místech vyjednat jiné řešení. Chtěli bychom nejprve vybudovat v uvedené lokalitě klasický most, se kterým město počítá ve studii pro tzv. Jižní paralelní komunikaci. Tento trvalý most by na rozdíl od provizorního významně pomohl plynulosti dopravy i v době rekonstrukce mostu TGM. A to i ve chvíli, kdy by nastaly komplikace na dálnici. Takové scénáře již máme bohužel všichni v Berouně vyzkoušené. V momentu, kdy by byl k dispozici pouze most provizorní a byla by třeba z důvodu nehody uzavřena dálnice, hrozil by fatální kolaps dopravy i v nadnárodním měřítku. Dálnice D5 je prakticky jedinou spojnicí Prahy se západní Evropou,“ upozornil místostarosta Michal Mišina.

V témže místě se navíc počítá s provizorním mostem i pro potřeby stavby železničního tunelu Praha-Beroun. „Oba provizorní mosty by kraj a stát stály desítky miliónů korun, které by bylo smysluplnější investovat do stavby trvalé,“ upozornil místostarosta. Zdá se, že kroky vedení města začínají mít adekvátní ohlas. V případě, že dostane nový most pro Jižní paralelní komunikaci Berouna zelenou, mohl by se na její realizaci finančně podílet také stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury.

Vytvořeno: 13. 1. 2022
Poslední aktualizace: 13. 1. 2022 10:27