Strážníci a policisté si posvítili na cyklisty

V noci z pátku na sobotu se v Berouně uskutečnila dopravně bezpečnostní akce, kterou připravila městská policie společně s dopravním oddělením Policie ČR.  Strážníci a policisté se tentokrát zaměřili na cyklisty. Kontrolovali, zda se cyklisté nedopouštějí přestupků a zda mají v pořádku vybavení jízdního kola. V jejich hledáčku velmi často končili lidé na elektrokolech.

V průběhu noci strážníci a policisté zjistili celkem 18 přestupků. „Osm z nich kvalifikujeme jako závažné, jednalo se především o jízdu na kole pod vlivem alkoholu. Další přestupky byly spíš lehčího charakteru, jednalo se například o jízdu mladistvých bez povinné přilby, o jízdu na chodníku nebo chybějící zákonné vybavení kola,“ upřesnil velitel strážníků Alexandr Scherber. Cyklisté, kteří si sedli na kolo pod vlivem alkoholu, končili následně u policistů z dopravního oddělení PČR  a ve správním řízení jim nyní hrozí pokuta až do 25 tisíc. Drobné přestupky řešili strážníci pokutou v dolní hranici možné sazby.

V jednom případě si ale cyklista zadělal na pořádný problém. Opakovaně odmítal prokázat svou totožnost a následně se odmítl podrobit i dechové zkoušce a odběru krve, v tomto případě se sazba v přestupkovém řízení pohybuje od 25 tisíc do 50 tisíc korun!

„Jak se ukazuje, podobně akce je potřeba připravovat. Touto kontrolou zároveň reagujeme na časté stížnosti a podněty našich občanů, kteří poukazují na chování cyklistů. Nejedná se o zastrašování cyklistů, je ale potřeba si uvědomit, že pravidla musíme dodržovat všichni. Stejně tak platí i fakt, že neznalost zákona neomlouvá. Jak se ale ukazuje, řada lidí si tuto skutečnost bohužel neuvědomuje,“ uvedla starostka Soňa Chalupová.

Jak dodal velitel strážníků, podobné akce budou následovat i v budoucnu. Při nich už budou strážníci při udílení pokut důraznější. Beroun chce být město přívětivé pro cyklisty, ale i cyklisté musí být přívětiví k městu a k lidem, kteří zde žijí.

Vytvořeno: 14. 9. 2020
Poslední aktualizace: 14. 9. 2020 16:21