Už se Vám stalo, že jste se dobývali do otevřených dveří?

stromkyV minulých dnech se na město obrátili obyvatelé Bezručovy ulice a prostřednictvím petice se domáhají zachování zdravých stromů a dřevin na sídlišti Hlinky. Jinými slovy požadují vlastně to, co město Beroun pravidelně dělá, ať už se jedná o údržbu vzrostlé zeleně a odstranění napadených a suchých dřevin nebo o náhradní výsadbu za pokácené stromy.

„Pokud jde o samotný obsah petice, je potěšující, že občané mají zájem o ochranu a údržbu zeleně ve svém okolí. Požadavky uvedené v petici ale nejsou pro město ničím novým, protože z naší strany jsou ve vztahu k městské zeleni dodržovány a všechny požadované činnosti jsou průběžně prováděny na celém jeho území, včetně sídliště Hlinky,“ komentuje obsah petice starostka Soňa Chalupová

Několikrát do roka prověřují pracovníci odboru městských investic stav berounské zeleně. Celkem má město ve svém inventáři na 6000 stromů. Při kontrolách hodnotí i zajištění provozní bezpečnosti a zjišťují, zda by mohl strom např. při větším větru ohrozit zdraví a životy kolemjdoucích. V některých případech lze nevyhovující stav stromu řešit vazbou či řezem, jindy odborníci na základě dendrologických posudků nenabízejí jiné řešení než strom pokácet.

Na špatný stav stromů často upozorňují berounskou radnici i sami občané s ohledem na nebezpečí úrazu a řada podnětů přichází i od pracovníků AVE, kteří se pohybují v terénu.  V souvislosti s dlouhodobým suchem a vysokými teplotami přibývá ve městě suchých stromů, jejichž stav je nevratný. V první etapě bylo v závěru loňského roku odstraněno dvacet suchých stromů na Velkém sídlišti. V průběhu měsíce března dojde ke kácení zhruba třiceti podobně postižených dřevin vytipovaných na celém území města. Za pokácené stromy je naplánována náhradní výsadba. Vybrané druhy jsou zvolené tak, aby vyhovovaly místním klimatickým podmínkám a charakteru okolní zástavby. Na menších plochách se budou sázet lípy, javory či okrasné třešně a jabloně. Na větších plochách pak např. platan či dub.

Rádi bychom ubezpečili všechny občany, že město nemá rozhodně žádný zájem vynakládat finanční prostředky na kácení zdravých stromů a tato varianta přichází na řadu až v okamžiku, kdy není možné špatný stav dřevin řešit jiným způsobem nebo je ohrožena bezpečnost občanů. Za pokácené stromy je vždy naplánována náhradní výsadba, pokud možno ve stejné lokalitě.

Vytvořeno: 27. 2. 2020
Poslední aktualizace: 11. 3. 2020 16:29