Zákon ochrání Berounku

řekaŘeka Berounka až po Radotín už nebude vedena jako splavnitelná. Zákon dnes poslanci schválili ve zrychleném jednání na návrh Jany Krutákové ze STAN.

Poslanci vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do Radotína. Podle Jany Krutákové, která to prosadila, to zabrání investičním záměrům, které zahrnují vybagrování dna od Berouna po Radotín, dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence - Dolní Černošice. To odmítají hlavní město Praha, dotčené městské části i obce ve Středočeském kraji.

Dosud byla Berounka vymezena jako dopravně významná cesta, na které by podle zákona o vnitrozemské plavbě musel investor, kterými jsou zejména Ministerstvo dopravy a Ředitelství vodních cest, vyvíjet aktivity pro splavnění vodního toku. „Vypuštěním Berounky ze seznamu využitelných dopravně významných vodních cest se navíc ušetří peníze Ministerstva dopravy a Ředitelství vodních cest. Ty se budou moci přesunout na realizaci strategicky významnějších dopravních cest,“ uvedla Krutáková.

Zákon, pro který zvedlo ruku 123 ze 180 poslanců, nyní ještě musí schválit Senát a potvrdit prezident Miloš Zeman.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/berounka-zakon-ochrana-pred-stavebnimi-zamery-snemovna-krutakova.A191128_113515_domaci_kop

Vytvořeno: 28. 11. 2019
Poslední aktualizace: 28. 11. 2019 21:33