Festivalová NEJ

Za dobu konání festivalu se v Berouně vystřídaly již stovky umělců. „Jde celkem o 35 orchestrů, 88 komorních souborů, 14 pěveckých sborů a 227 sólistů,“ vypočetla berounská starostka Šárka Endrlová, která úvodní koncert již XXXI. ročníku v úterý 8. října zahájí.
Celkem se za dobu trvání festivalu uskutečnilo již 172 koncertů, během kterých si návštěvníci mohli vychutnat celkem 258 hodin hudby. To je přibližně jedenáct dní nepřetržitého hraní. Nejmladším účinkujícím byl v roce 1994 tehdy patnáctiletý Libor Nováček (nar. 1979), klavírní virtuóz s mezinárodním renomé, který žije a působí v Londýně. Vystoupil ve Společenském domě Plzeňka, společně s Československým komorním orchestrem Praha. Nejstarší účinkující byla naopak cembalistka Zuzana Růžičková (nar. 1927), která se v roce 2000 představila ve věku 73 let.
Během uplynulých 30 let se Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun zúčastnilo 39 230 diváků.
Závěrečný, v pořadí šestý koncert festivalu, na kterém zazní i Symfonie č.2 B dur, se uskuteční v Dvořákově síni pražského Rudolfina od 19:30.
Jiří Bělohlávek, který bude poslední letošní koncert dirigovat, vystoupil v programu Talichova Berouna již v roce 1983 ve věku 37 let. Tehdy se koncert v Kulturním domě Králodvorských železáren se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a v roce 1986 se stejným orchestrem ve Společenském domě Hvězda.

Vytvořeno: 4. 10. 2013
Poslední aktualizace: 4. 10. 2013 00:00