První festivalový den byl nabitý akcemi

Nabitý program čekal milovníky klasické hudby v Berouně v úterý 8. října. V den, kdy byl oficiálně zahájen již XXXI. Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun, se do Berouna sjeli i potomci světoznámého dirigenta. Jedna z vnuček zamířila k Berounce dokonce až z Kanady.
Odpoledne od 14:00 se nejprve desítky lidí sešly před budovou ZUŠ Václava Talicha, kde se uskutečnilo slavnostní odhalení busty tohoto světoznámého umělce. Akci inicioval berounský místostarosta a současně předseda festivalového výboru Ivan Kůs. „Jsem rád, že Husovo náměstí bude ode dneška zdobit i portrét tohoto velkého umělce,“ uvedl Ivan Kůs, kterého u mikrofonu vystřídal někdejší ředitel ZUŠ Václava Talicha Jiří Šimáček. Nakonec se slova ujal i samotný autor portrétu, berounský sochař, malíř a fotograf Jiří Vydra. „Toto je v pořadí můj čtvrtý portrét Václava Talicha. Je dobře, že je umístěn právě v místech, kde se učí noví muzikanti,“ řekl Vydra.
Slavnostního aktu se zúčastnili i zástupci Středočeského krajského úřadu. „Tradice, při které se každoročně připomíná dílo Václava Talicha, je totiž nesmírně důležitá nejen pro občany Berouna a Středočeského kraje, ale pro celou zemi,“ uvedl krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek.
O dvě hodiny později, se zástupci města i rodiny Václava Talicha znovu sešli, tentokrát na městském hřbitově. Konal se zde tradiční pietní akt, během kterého na dirigentskou legendu zavzpomínal muzikolog Petr Kadlec. „Letos si připomínáme 130 let od narození Václava Talicha. Přesně v polovině této dlouhé doby v roce 1948, kdy byl Talich na vrcholu lidské i dirigentské zralosti a byl ochoten vychovávat svoje pokračovatele, měl patřit k těm nejváženějším osobnostem, zažíval svého druhu peklo. Nesměl oficiálně nikoho vychovávat, veřejně koncertovat. Místo aby byl ctěn a vážen, byl opomíjen. Plné rehabilitace se nedožil, přišla až po roce 1989,“ připomněl ve svém projevu Kadlec.
Poté starostka města Šárka Endrlová a místostarosta Ivan Kůs položili květiny na rodinný hrob Václava Talicha. Na závěr zazněly dvě písně v podání Smíšeného pěveckého sboru Slavoš.
Další díla Jiřího Vydry měli návštěvníci možnost obdivovat na vernisáži jeho výstavy nazvané Hudba v díle malíře a sochaře Jiřího Vydry, která se uskutečnila těsně před slavnostním zahájením festivalu. Toho se ujala berounská starostka Šárka Endrlová spolu s místostarostou Ivanem Kůsem, který zaplněnému sálu přečetl poselství prasynovce světoznámého dirigenta Jana Talicha, čestného prezidenta festivalu.

Vytvořeno: 14. 10. 2013
Poslední aktualizace: 14. 10. 2013 00:00