Rok Václava Talicha nabídne koncerty, besedy i soutěže

Na dvě desítky doprovodných akcí se uskuteční během letošního Roku Václava Talicha, na který připadá 130. výročí narození tohoto světoznámého dirigenta. Konat se budou nejen koncerty, besedy, soutěže, ale i přehlídka pěveckých sborů či filmové projekce.
Ta první se uskutečnila již 1. března, kdy berounské kino Mír nabídlo záznam opery Aida z Metropolitní opery v New Yorku.
Před několika dny vyhlásila Městská knihovna Beroun výtvarnou soutěž Hudba v koláži. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích: základní školy a veřejnost (soutěžící starší 15 let). Své výtvarné práce vytvořené volnou formou mohou zájemci odevzdávat až do konce dubna v knihovně. Slavnostní vernisáž děl se uskuteční 4. září. Další výstava Umění v Hudbě bude následovat od 25. září.
Již v dubnu bude v rámci doprovodných akcí zahájena výstava obrazů Antonína Porketa v Muzeu Českého krasu. Výstava přiblíží berounskou tvorbu tohoto malíře, od jehož narození uplyne letos rovněž 130 let. Talich a Porket byli vrstevníci, narodili se ve stejném roce a oba v měsíci květnu. Porket tak ve svých dílech zachycuje Beroun tak, jak vypadal, když jeho ulicemi procházel V. Talich. Na 21. květen plánuje muzeum komponovaný večer věnovaný Václavu Talichovi, v jehož rámci bude slavnostně odhalena jeho bronzová busta.
Další novinkou bude přehlídka pěveckých sborů, která se uskuteční 25. května na náměstí Joachima Barranda. Představí se na ní pět pěveckých uskupení z Berouna a blízkého okolí: Smíšený pěvecký sbor Slavoš, pěvecký sbor Bonbon, amatérský komorní smíšený sbor Kubr, muzikálový sbor Tadooba a JBS - Joachim Barrand's singers z berounského gymnázia.
Ještě do prázdnin se v Berouně uskuteční několik koncertů, poslechová diskotéka, dvakrát v Berouně vystoupí i dramaturg ČRo Vltava a velký znalec Talichova díla Petr Kadlec. Ve středu 12. 6. bude besedovat se studenty Střední pedagogické školy, odpoledne pak v městské knihovně se širokou veřejností. Kadlec v minulosti připravil pro Českou filharmonii výstavy o dirigentech Václavu Talichovi, Rafaelu Kubelíkovi a Karlu Ančerlovi. Dále spolupracoval se Supraphonem na vydání unikátní 2 CD Václav Talich – LIVE z roku 1939.

Vytvořeno: 13. 3. 2013
Poslední aktualizace: 13. 3. 2013 00:00