Vnučka Talicha přiveze do Berouna „Oscara klasické hudby“

„Oscara klasické hudby“, kterého získala před několika týdny unikátní nahrávka z roku 1939 se Smetanovou Mou vlastí v podání České filharmonie s dirigentem Václavem Talichem, předá vnučka slavného dirigenta v úterý 9. října představitelům města Beroun. Stane se tak před úvodním koncertem letošního jubilejního XXX. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun.
Speciální cenu Gramophone Award 2012 převzaly Talichovy vnučky Hana Kinsman a Monika Nathova společně se zástupci vydavatelství Supraphon na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil 27. 9. v luxusním londýnském hotelu Dorchester,. Jde o unikátní CD s archivní nahrávkou Smetanovy Mé vlasti, která vznikla za zcela výjimečných okolností 5. června 1939 v protektorátní Praze v Národním divadle. „Emocionální náboj okamžiku dal vzniknout patrně nejlepší nahrávce Mé vlasti řízené legendárním dirigentem Václavem Talichem. V záznamu nahrávky je dojemné slyšet, jak nadšené publikum po dlouhotrvajících ovacích spontánně završilo koncert zpěvem české národní hymny,“ uvedl producent Supraphonu Matouš Vlčinský.
Záznam koncertu se zachoval díky přímému přenosu do několika evropských měst. Nahrávku pořídil Norský rozhlas, který disponoval nejmodernější dobovou technologií záznamu zvuku. Významný kritik Rob Cowan v časopise Gramophone ji označil za snad nejsilnější Mou vlast, jaká kdy byla natočena.
„Je to pro nás velká pocta, už když si uvědomíme, z jak obrovského množství nahrávek z celého světa se vybírá. Jen za posledních šest let Supraphon získal šestkrát Gramophone Award a pět našich alb bylo nominovaných – to je skvělá bilance nejen pro české vydavatelství, ale hlavně pro samotnou českou hudbu,“ potvrdila ředitelka Supraphonu Iva Milerová, která k tomu zároveň dodala: „Letošní speciální ocenění pro strhující živou nahrávku z protektorátní Prahy roku 1939, která je opravdovým klenotem v diskografii České filharmonie, korunuje její nezvyklý osud.“
Právě toto ocenění předají vnučky Václava Talicha v úterý 9. října do rukou Šárky Endrlové, starostky Berouna, kde Talich žil s různými přestávkami od roku 1936 a kde také roku 1961 zemřel. Společně s touto cenou městu zapůjčí i další ocenění za CD Great Conductors, které získaly v Bruselu v roce 2003. Obě ocenění mají být součástí stálé expozice, která bude přibližovat život a dílo tohoto významného umělce.

Vytvořeno: 8. 10. 2012
Poslední aktualizace: 8. 10. 2012 00:00