Lublaň patřila Berounu a Václavu Talichovi

V Lublani odhalili pamětní desku Václavu Talichovi, který před 110 lety (v roce 1908) založil Slovinskou filharmonii. Odhalení proběhlo 19. dubna 2018 v sále hotelu Union, kde Talich s filharmonií nejčastěji vystupoval, za přítomnosti delegace města Beroun v čele se starostou Ivanem Kůsem, hudebních i politických představitelů Lublaně a velvyslankyně České republiky ve Slovinsku Věry Zemanové.

Jméno Berouna a Talicha se v průběhu lublaňského hudebního festivalu skloňovalo velice často: ve středu 18. dubna byla Talichovi věnována přednáška muzikologa Jerneje Weisse, následujícího dne pak byla odhalena pamětní deska. Slavnostní odhalení doprovázela výstava o Berounu. Několikadenní festival Slovinské hudební dny vyvrcholil koncertem na počest právě Václava Talicha – Slovinská filharmonice hrála přesně tytéž skladby, které před 85 lety (1933) vybral a zahrál Talich na svém posledním lublaňském koncertu.

Berounského starostu spolu s delegací přijal také lublaňský primátor Zoran Janković, a rozmlouvali o možnostech prohloubení spolupráce mezi oběma městy, které velice těsně spojuje právě osobnost Václava Talicha. První plody počínající spolupráce zaznamenají Berounští již na letošním podzimním festivalu Talichův Beroun: navštíví jej totiž ředitel festivalu Ljubljana Festival Darko Brlek spolu s  Jernejem Weissem, který se dlouhodobě zabývá právě působením českých hudebníků ve Slovinsku a na toto téma si pro Berounské připraví přednášku.

Kromě již zmiňovaného starosty Berouna tvořili delegaci vnuk Václava Talicha Michal Dejmal, předsedkyně berounské kulturní komise Lenka Kuhar Daňhelová, a Peter Kuhar, který odhalení pamětní desky a spolupráci obou měst před pěti lety inicioval.

Jde o vůbec první pamětní desku, která byla Talichovi v zahraničí odhalena. Událost poutala velkou pozornost hudební veřejnosti a slovinských médií, vyšla řada článků, která zdůrazňovala Talichův význam a upozorňovala na význam Berouna. Veřejnoprávní slovinská televize o této události informovala dokonce dvakrát – v informativním programu a zvlášť v několikaminutové reportáži.

kul

Vytvořeno: 10. 5. 2018