Projekt „ Zahraniční praxe jako základ života“

SOŠ a SOU Beroun-Hlinky získala již počtvrté grant z programu EU na odbornou stáž svých žáků v projektu ERASMUS+. Novou aktivitou byla stáž v Itálii, v Dolomitech, v regionu Alto Adige, v podniku Panificio Betta. Zúčastnily se jí čtyři žákyně učebního oboru Cukrář, které doprovázela učitelka odborného výcviku. V průběhu odborné praxe v termínu 21. 4. – 5. 5. 2018 získala děvčata zkušenosti v přípravě tradičních i moderních cukrářských a pekařských výrobků, seznámila se také s moderním zařízením provozovny a používanými technologiemi. Mezi volnočasové aktivity patřily také edukativní exkurze, například do místního pivovaru, nebo do výrobny typických italských sýrů.

Žáci oborů Cestovní ruch, Podnikání, Cukrář, Kuchař -  číšník,  Kuchař a Stravovací a ubytovací služby odjeli v termínu 19. 5. – 2. 6. 2018 do Itálie, do oblati Emilia -  Romagna  společně s dvěma učitelkami, které je doprovázely. První týden žáci absolvovali odborný program v hotelové škole IAL v Gatteo Mare. Stážisté se zúčastnili kurzů středomořské kuchyně, poznali základní suroviny italské gastronomie, technologické postupy a také získali recepty na výrobu těstovin, zpracování ryb a mořských plodů. Současně   se  zúčastnili  také baristického                    i barmanského kurzu a upekli si pizzu podle svých představ.   Druhý týden pracovali podle svého odborného zaměření v jednotlivých hotelích -  Deborah, Golf&Beach a Centrale v Milano Marittima. Ve volném čase navštívili zajímavosti a památky v Itálii, například Cesenatico         a Rimini, byli také v delfináriu Oltremare.

Ve stejném termínu odjeli žáci technických oborů se svým učitelem odborného výcviku  na odbornou stáž do Prešova.  Stredná odborná technická škola v Prešově,  zajistila odbornou praxi v jednotlivých podnicích. Instalatéři pracovali ve firmě - RACIOTHERM, s. r. o. Prešov, žáci oboru  Mechanik opravář motorových vozidel  měli zajištěnu praxi v autoservisu  POCAR, s. r. o., Prešov, Truhláři ve firmě BELHOLZ, s. r. o., Malý Šariš a studenti z oboru Stavebnictví v projektové firmě  STAVOPROJEKT, s. r. o., Prešov. V průběhu praxe se všichni seznámili s novým pracovním prostředím a vybavením pracovišť, kde pracovali pod vedením slovenských instruktorů. Získali zde nové znalosti a dovednosti, které si ověřili v praxi. Ve volném čase si prohlédli město Prešov, navštívili Šarišský hrad a Vysoké Tatry.

Novou zkušeností byla dlouhodobá stáž dvou žáků z oboru Kuchař-číšník na Sardinii v termínu 21. 6. – 26. 9. 2018. První týden je doprovázela učitelka odborných předmětů, která jim pomohla s adaptací na nové prostředí. Stáž probíhala  v hotelovém rezortu Free Beach Club v Costa rei na jihovýchodě Sardinie.  Pod vedením italských odborníků pracovali  v hotelové kuchyni, která v hlavní sezóně připravuje jídla pro 1 500 klientů.  Získali nové dovednosti z  oblasti studené kuchyně, servírování pokrmů a přípravy dezertů. Ve volném čase, kterého měli opravdu málo, poznávali památky a přírodu na Sardinii.

Poslední aktivitou v rámci projektu „Zahraniční praxe jako základ života“ v programu ERASMUS+  byla mobilita pracovníků ve dnech  10. 9. – 15. 9. 2018 v Itálii. Pedagogové se zde setkali s našimi žáky, kteří zde absolvovali dlouhodobou stáž a mohli tak posoudit, co nového se pod vedením italských odborníků naučili. Učitelé se seznámili s hotelovým resortem Free Beach Club na Sardinii, s jednotlivými pracovišti i  pracovními podmínkami. Měli také možnost stínovat italské kolegy a vyměnit si zkušenosti s odborníky z praxe. Získali také poznatky o italské gastronomii a životním stylu, seznámili se i s historií a  přírodními krásami Sardinie.

Mobility se zúčastnilo celkem 31 žáků a 6 pracovníků  školy, kteří získali nové profesní zkušenosti ze zahraničního tržního prostředí, zlepšili se v cizojazyčné komunikaci a posílili sociální kompetence.

Mgr. Irena Trunečková

Vytvořeno: 19. 10. 2018