Partnerská města
Goslar v Německu
Historie malebného města Goslar sahá až do 10. století. Goslar byl založen již v roce 922. O necelé půl století později byly v okolí objeveny rudy. Bylo to především stříbro, které uhranulo středověké německé císaře, ti tu proto zřídili císařskou pevnost a už v roce 1131 je Goslar připomínám jako město. Leží při úpatí pohoří Harz a jeho střed má téměř kruhovitý půdorys. Přímo v centru na náměstí Markts najdete překrásnou renesanční kašnu, skutečnou ozdobou náměstí je pozdně gotický dům Kaiserworth či radnice. Město bylo nazýváno Římem severu. I nyní je velice působivý například pohled z císařského paláce a stejně tak vás nadchne procházka malebnými zákoutími města a úzkými uličkami.
Historické centrum města, stejně tak i rudný důl na úpatí hory Rammelsberg, je zapsán v seznamu památek UNESCO. Tamní tunely a zařízení sloužily více než 100 let nepřetržitě k těžbě. Mnohé o těžbě se můžete dozvědět ve zdejším Hornickém muzeu. Partnerství s Goslarem sahá až do 60. let 20. století.
Dvě zlaté cedulky visící na zdi v prvním patře berounské radnice připomínají, že Beroun má v Evropě oficiálně dvě partnerská města - německý Goslar a polský Brzeg.
Právě s prvně jmenovaným městem Beroun uzavřel partnerskou smlouvu před více jak dvaceti lety – v září 1991. Ve skutečnosti ale spolupráce mezi Berounem a Goslarem začala již v šedesátých letech. „Kontakty se západním Německem ale byly po roce 1968 nežádoucí, nicméně osobní vazby se nepodařilo přetrhat. A tak po roce 1989 se znovu navázaly i kontakty oficiální,“ vzpomíná vedoucí Městské galerie Jana Forejtová. Následně byla podepsána i listina o partnerství. Spolupráce obou radnic se v průběhu let rozšířila nejen na přátelství různých institucí podobného zaměření, ale i na přátelství jednotlivých občanů a jejich rodin.
Brzeg v Polsku
Město Brzeg se nachází v Opolském vojvodství a žije zde přes 37 tisíc obyvatel. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1234. Nejvýznamnější pamětihodností je renesanční Hrad slezských Piastů s klenbovým nádvořím a tříposchoďovým ochozem. Pozornost budí taky gotická kaple sv. Hedviky s rokokovým vybavením interiéru. Trojkřídlý zámek na velkém čtyřbokém půdorysu s nádvořím, nyní slouží jako muzeum Piastovců. Ve sbírkách jsou shromážděny hrobky legnických a brzeských knížat a úplně zachovalý středověký lovecký luk z 14. století. Partnerství s polským Brzegem je nejmladší, smlouva o partnerství byla podepsána 21. května 2002. Také Brzeg má k Berounu v mnohém blízko, a to nejen proto, že je téměř stejně starý jako Beroun. První zmínka o osadě ležící na břehu Odry totiž pochází z roku 1234, ta o Berounu přišla o jednatřicet let později.