Strážníci se zástupcem BESIPu upozorňovali chodce na důležitost reflexních prvků

Vidět, ale také být viděn. To je hlavní pravidlo, kterým by se měl řídit každý chodec. Praxe je ale úplně jiná. Většina lidí nosí tmavé oblečení a především v zimních měsících, kdy je denního světla nejméně, riskují zbytečně své zdraví i život.

Podle policejních statistik bylo v roce 2022 na českých silnicích zraněno 2818 chodců a 74 jich bylo usmrceno. Statistiky za uplynulý rok zatím nejsou k s dispozici, ale podle zkušeností policistů se tato čísla příliš lišit nebudou. Přitom v mnoha případech by stačilo to jediné: být vidět.

Právě akcí nazvanou Viditelnost se BESIP ve spolupráci s berounskou městskou policií snaží lidi přesvědčit o důležitosti reflexních prvků. Proto ve středu 14. února strážníci se zástupcem BESIPu rozdávali školákům v ranních hodinách u přechodu na Wagnerově náměstí reflexní pásky a upozorňovali je, kde je nejúčinnější tyto prvky nosit.

„Nejvhodnější je ruka nebo noha, zkrátka ty části těla, které vykazují jasný pohyb a tím na sebe chodec nejlépe řidiče upozorní. Dále bychom se měli řídit pravidlem, že reflexní prvky bychom měli nosit na straně blíže k silnici. To platí především v místech, kde chybí chodník,“ uvedl Miroslav Poláš, krajský koordinátor BESIPu.

V roce 2016 vešla v platnost novela zákona o silničním provozu, kdy chodci mají povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.  Speciální pásky a přívěsky rozdávají strážníci ve školách při svých besedách, na Dni bezpečí a při mnoha dalších příležitostech.  Snad každý má alespoň jednu reflexní pásku doma. Stačí si ji jen při odchodu nezapomenout připevnit na ruku.

Datum vložení: 14. 2. 2024 10:49
Datum poslední aktualizace: 14. 2. 2024 10:55