Keltské oppidum ve Stradonicích

Keltské oppidum Stradonice bylo postaveno na vrchu Hradiště. Nejstarší fáze stavby opevnění spadá do časového úseku kolem roku 120 před Kristem. V průběhu jeho rozmachu a existence byla opevněním chráněna plocha o celkové rozloze zhruba 90,3 ha.

Poloha hradiště byla známa náhodnými nálezy mincí a bronzových předmětů. V roce 1877 tu bylo náhodně nalezeno zhruba 200 kusů zlatých mincí. Poté Hradiště a s ním malá vesnička Stradonice vstoupily do moderní historie a do povědomí evropských sběratelů a archeologů. Nejobsáhlejší sbírka stradonických nálezů je umístěna v dnešním Národním muzeu. Středočeský kraj nechal umístit v místě stradonického oppida informační tabule s údaji o historii, vykopávkách, původních stavbách i výrobcích Keltů a v objektu nižborského zámku zřídil Informační centrum keltské kultury.
Kde ho najdete: Ve Stradonicích u kostela opusťte silnici a stoupejte po turistické značce nad obec, odměnou vám bude pěkný výhled. Po příjemné polní cestě dojdete až k místu, kde jsou ještě patrné zbytky opevnění a vstupu. Na vstupní ceduli se dozvíte něco zajímavého o opevnění. V prostoru hradiště vás další tabule seznámí se stavbami, jejichž zbytky odkryl archeologický výzkum. Pokračujete-li dál a vystoupáte do nejvýše položeného místa, do bývalé akropole, čeká vás tu kříž, který označuje místo, kde byl v roce 1877 nalezen keltský poklad.
Odkaz: www.celticeurope.cz

Address