Památník Josefa Leopolda Zvonaře v Kublově

V roce 1824 se v Kublově narodil hudební skladatel a pedagog Josef Leopold Zvonař, významná osobnost Českého národního obrození. Rodná ves na něj nezapomněla a věnovala mu pamětní síň, která je umístěna v prvním patře bývalé školy, kde se nyní nachází mateřská školka.

Zájemci si zde mohou prohlédnout kresby, fotografie, notové záznamy a další informace o životě a díle J. L. Zvonaře. Předem se však o návštěvě musíte domluvit na obecním úřadu. V obci najdete i další památky na hudebního skladatele. V parku stojí litinový pomník z r. 1871, mistrovské dílo železáren v Novém Jáchymově. V dolní části obce se dochovala i rodná roubenka s pamětní deskou, která je typickým příkladem středočeské lidové architektury z přelomu 18. a 19. století. Na lesním hřbitově na vrchu Velíz se nachází hrob J. L. Zvonaře, který zemřel v roce 1865. K nejznámějším z jeho skladeb bezesporu patří píseň Vlastenecké hory známá pod zlidovělým názvem Čechy krásné, Čechy mé.

Address

Kublov