Berounské oběti holocaustu si můžete připomenout u pamětní desky i pietou u Kamenů zmizelých

V Berouně si pravidelně připomínáme významné okamžiky, které se zapsaly do naší historie a o kterých je potřeba vyprávět mladším generacím. Jedním z takových důležitých dat je 27. leden, Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Vedení města tento den pravidelně uctívá věncem u pamětní desky se jmény židovských obětí, kterou najdete na budově radnice. Tentokrát jsme památku uctili v pátek 26. ledna.

V loňském roce jsme se navíc přidali k dalším městům, které mají v chodnících uložené Stolpersteiny, tedy Kameny zmizelých. Jedná se o připomínku našich bývalých sousedů židovského původu, kteří zahynuli v koncentračních táborech.  Města a obce, které mají své Stolpersteiny, se ve spolupráci se Středočeským krajem rozhodly důstojně a viditelně uctít památku našich zmizelých spoluobčanů položením květiny a zapálením svíčky. Starostka Berouna Soňa Chalupová proto postupně položila u našich Kamenů zmizelých žlutý tulipán a zapálila svíčku.

Stolpersteiny najdete zatím na Husově náměstí před budovou Základní umělecké školy Václava Talicha a před Muzeem Českého krasu, dále v České ulici a před Pražskou bránou. V letošním roce se počet Kamenů zmizelých zvýší a budeme je instalovat na dalších místech. Osudy Berouňanů, kteří zemřeli v koncentračních táborech, pravidelně připomínáme na stránkách Radničního listu. O projektu Stolpersteiny a případné možnosti zakoupení Kamenů zmizelých se více dočtete na webových stránkách města Beroun v záložce Berounské Stolpersteiny.

Datum vložení: 26. 1. 2024 14:15
Datum poslední aktualizace: 2. 2. 2024 13:12