Malíř starého Berouna na Pěší zóně

Malíř starého Berouna na Pěší zóně 1

Další z výstav ve venkovní galerii Pěší zóna v Palackého ulici nabídne tentokrát průřez dílem Antonína Porketa, který byl často přezdíván jako malíř starého Berouna a od jehož narození uplynulo již 140 let.

Přestože se v Berouně nenarodil, přistěhoval se sem až ve svých dvaceti letech, krásy našeho města mu natolik učarovaly, že ho hned začal intenzivně malovat. Nejprve pořizoval skici a potom podle nich tvořil grafiky, převážně lepty a litografie, které bylo možné šířit v mnoha výtiscích na rozdíl od maleb. Postupně se ale vypracoval i k malířství a vytvořil řadu pláten Berouna. V období kolem roku 1910 se naše město stalo hlavním námětem jeho díla. Porket byl vlastně prvním malířem, který se soustavně Berounu věnoval. Vysloužil si tím obdiv a vděčnost jeho obyvatel, zejména mladých lidí.

Výstava o životě a tvorbě malíře Antonína Porketa, kterou připravilo oddělení komunikace a vnějších vztahů Městského úřadu Beroun ve spolupráci s Muzeem Českého krasu, bude k vidění do poloviny dubna.

Datum vložení: 16. 1. 2024 14:42
Datum poslední aktualizace: 2. 2. 2024 13:12