Samoobslužný výdej obědů ve školách má smysl
Jídlo si zde žáci zvolí, sami naberou a zkombinují podle svého gusta. Sami jej po obědě na třídicí lince také rozdělí a vidí, jak moc v ten den plýtvali. Zbylé minimum nesnědeného jídla škola následně daruje potřebným nebo zkompostuje.
Samoobslužný systém stravování nedělá podle zdejších kuchařů problém ani těm nejmenším. Navzdory prvotním obavám se u pultů netvoří fronty a i prvňáčci jsou prý časem samostatní a umí odhadnout svůj hlad i chutě.
A právě o zavedení samoobslužného systému ve školních jídelnách uvažuje Beroun již dva roky a nyní si tento postup přijeli ověřit, jak funguje v praxi. „V současnosti se připravuje přestavba jídelny na 2. ZŠ a MŠ Preislerova, kde bychom mohli tento systém pilotně zavést. Postupně bychom jej rozšířili i na ostatní berounské základní školy. Jak jsme se v Tanvaldu přesvědčili, samoobslužný výdej obědů funguje i na velké škole, takže jej lze zavést i u nás,“ shrnul výsledek návštěvy v Tanvaldu Dušan Tomčo.
Výhod tohoto systému je celá škála. Děti se například naučí odpovědnosti za výběr a množství jídla, které si na talíř nandají a dochází k mnohem menšímu plýtvání s potravinami. Zároveň se zrychlí výdej obědů, jídlo si současně může nandat až 12 strávníků. A v neposlední řadě se jedná o ekonomickou úsporu z pohledu redukce personálu.
Datum poslední aktualizace: 5. 12. 2024 12:43