V Berouně přibyly další kameny zmizelých
Věnovány jsou tentokrát Hermíně Segerové, Anně Löwyové, Emilu, Martě a Jiřímu Frenklovým a Adéle, Emmě a Otilii Reichmannovým. Kameny opět financovali soukromí dárci.
Slavnostního setkání se zúčastnila starostka Soňa Chalupová, zástupce Židovské obce v Praze František Bányai, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu Marta Malá, dárci a další hosté. Součástí akce bylo také představení nové publikace Berounské kameny zmizelých, kterou město vydalo u příležitosti 80. výročí ukončení 2. světové války. Jejím hlavním smyslem je propojit malé čtverhranné dlaždice s konkrétními lidmi a umožnit tak čtenáři nahlédnout do života a osudu těch, jejichž jména byla ztracena v důsledku holocaustu, kdy byli nevinní Židé označeni čísly a stali se bezejmennými oběťmi nacistické ideologie. Publikace je k dostání v berounských knihkupectvích, v městském infocentru a na www.dobredarky.cz.
Projekt "Berounské Stolpersteiny" byl zahájen v roce 2023. Během tří let bylo do městské dlažby před domy obětí holokaustu a nacistického režimu postupně uloženo díky dárcům šestadvacet pamětních kamenů s mosazným povrchem a několika údaji o oběti.
„Se Stolpersteiny jsem se poprvé setkala v našem partnerském městě Goslar a hned mě napadlo, že by se slušelo založit podobnou vzpomínkovou tradici také u nás v Berouně. V našem městě jsme měli vcelku velkou židovskou komunitu. Životy jejích příslušníků byly násilně ukončeny v koncentračních táborech. Tito lidé se ničím neprovinili, přesto museli zemřít. Jsem přesvědčena o tom, že na tuto událost bychom rozhodně neměli zapomínat,“ uvedla ke vzniku nové berounské tradice starostka Soňa Chalupová.
Datum poslední aktualizace: 24. 4. 2025 17:01