38 Městská hora

Historie:

Nejbližší okolí Berouna bylo obydleno již v magdalénském období (cca 13 tisíc let př. n. l.), ale významnější objevy sahají do dob keltského osídlení (Stradonice u Berouna). Samotná berounská kotlina svojí zeměpisnou polohou a soutokem řek tak byla od pradávna významným místem. Zalesněný vrch uprostřed údolí byl strategickým útočištěm a ve středověku zde bylo vybudováno mohutné předsunuté opevnění. Bylo však palisádové a jeho stopy se dnes již těžko odhadnou. Podle množství pozemků v majetku církve se vrcholu říkalo Kněží hora. Novodobé dějiny znají tento kopec pod názvem Městská hora a hraje svoji významnou roli i dnes.

Současnost:

Městská hora nabízí vyžití pro všechny věkové skupiny. Pro malé návštěvníky jsou zde prolézačky, dětská hřiště s herními prvky a tobogán. Prostředí nabízí úkryt před sluncem a odpočinek na lavičkách, které lemují prostředí celé Městské hory.

Při výhledu z rozhledny se mohou návštěvníci pokochat výhledem na vrchol Dědu s rozhlednou, krásy CHKO Křivoklátsko, reliéf Českého krasu a panorama Brd.

Medvědárium:

Symbol medvěda má město Beroun ve znaku i na svém praporu. V říjnu 2000 si navíc pořídilo také medvědy živé. Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi. Kateřina se nechtěla o medvíďata starat, a tak se jejich adoptivním tátou stal režisér Václav Chaloupek. Ten s nimi natočil úspěšný Večerníček Méďové.

Po natáčení našli domov na Městské hoře v Berouně, kde město nechalo postavit medvědárium o rozloze téměř 25 arů.

V roce 2016 odešel do medvědího nebe Vojta a v roce 2023 ho následoval Matěj. Dnes navštívíte už jen Kubu.

V blízkosti je dětské hřiště i občerstvení.

Informace pro řidiče: Pro parkování využívejte některé z parkovišť, nejbližší parkoviště se nachází u Medicentra, využít lze například i parkovací dům a na parkovací hodiny i modrou zónu v ulicích na Městské hoře.

SBÍRKA NA MEDVĚDY

Na medvěda Kubu v Berouně můžete přispět do kasičky u medvědária nebo přímo na speciálně zřízený účet veřejné sbírky.

[b]Číslo účtu: 51 - 4852560217/0100

U medvědária, které je útočištěm pohádkového medvěda Kuby z večerníčku Méďové režírované Václavem Chaloupkem, se mohou návštěvníci občerstvit v místním stánku. V místě jsou k dispozici také toalety.

Z historie vzniku rozhledny - „Vyhlídka na vodojemu“:

Městská hora, nacházející se v centru města slouží pro oddech a procházky občanů Berouna již více než sto let. V červnu 1876 byl v Berouně založen Okrašlovací spolek a jeho prvním počinem byla parková úprava Městské hory, která znamenala vybudování pěšin, výsadbu stromů a umístění laviček. Další změny v lesoparku přišly až ve 30. letech 20. století. Tehdy se zrodil nápad na postavení vyhlídkové věže. Původně zde ovšem rozhledna stát vůbec neměla, protože jedna byla postavena Klubem českých turistů už v roce 1893 na blízkém vrchu Děd. Výhled z ní však časem zakryly vzrostlé stromy a Klub českých turistů chtěl rozhlednu další. Nápad se berounským radním zalíbil. Potíže s pitnou vodou, které trápily v minulosti město Beroun, měla vyřešit stavba vodojemu na Městské hoře. Práce byly svěřeny firmě Jelínek a synové. A právě sama stavební firma přišla s nápadem, že by šlo doplnit nadzemní část vodojemu o betonovou vyhlídkovou věž. Takže rozhledna na Městské hoře v Berouně je vlastně stavbanadstavbou městského vodojemu postaveného v roce 1936. Myšlenka takto řešené rozhledny však zvedla náklady celé stavby o 50 tisíc Kčs, což si město nemohlo dovolit. Nakonec se našlo kompromisní řešení: město uvolní obnos 35 tis. Kčs a zbytek, i přes ztrátu, zaplatí sama stavební firma. Stavba tak byla mírně pozměněna,38  Městská hora 1 a i přes finanční ztrátu firmy zrealizována.

První návštěvníci se z téměř 14 m vysoké věže mohli rozhlédnout poprvé o velikonočních svátcích v roce 1936. O provoz rozhledny se od té doby staralo město.

V době II. Světové války sloužila rozhledna německým okupantům jako pozorovatelna protiletadlové obrany a veřejnosti nebyla přístupná. Svému účelu začala opět sloužit po válce, a to až do osmdesátých let minulého století. Poté byla z důvodu zchátralosti pro veřejnost uzavřena. Zajímavostí je, že až do roku 1989 byla komunistickým režimem na rozhlednu umístěná svítící rudá hvězda, která byla odstraněna až po jeho pádu.

Vedení města Beroun dostalo v 90. letech minulého století nabídku pronajmout rozhlednu společnosti RadioMobil a.s., která na věži plánovala umístit anténní systém vysílačů. Obě strany se dohodly a společnost tak nechala věž opravit. Mimo jiné bylo provedeno celkové zastřešení vyhlídkové plošiny, čímž se lehce pozměnil vzhled celé stavby. Dne 10. září 1999 byla rozhledna opětovně zpřístupněna.

rozhledna Městská hora

SEVER     – hřeben Dědu, Plešivec, kaple Panny Marie Bolestné

VÝCHOD – rozhledna Lhotka, centrum města, vrch Herinky

JIH           – průmyslová část Berouna s nádražím, Tetín, vrchy Damil a Kosov

ZÁPAD    – berounské Velké sídliště, Králův Dvůr, Levínský kopec, Koukolova hora

Vzdálenost:

• Vzdušnou čarou:             500 m z centra Berouna západním směrem.
  • Vlakem:               stanice Beroun (následně pěšky z vlakového nádraží 1,5 km).
  • Pěšky:                  800 m z centra od Husova náměstí, následujte ukazatele na medvědárium.
  • Na kole:               do města vede cyklotrasa 0052.
  • Autem:                parkování v centru, parkovací dům U Černého koně (v blízkosti Husova nám.), v těsné blízkosti v ulicích Profesora Urbana, Třebízského a Chválova lze s parkovacím kotoučem parkovat po dobu 2 hodin v modré zóně.

Provozní doba:

1. 1. - 31. 3.:    sobota - neděle 10:00 - 15:30